Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Příspěvky se štítkem „poznámky“

Proč neučím číst s pomocí Bloomovy taxonomie

Představte si: Sedíte na školení, zcela zaujati novými informacemi linoucími se z úst přednášejícího.  Zase jednou někdo nabízí úžasnou věc – rozvíjet myšlení žáků na různých úrovních obtížnosti. A protože se jedná o čtení, vysvětlí vám jednotlivé hladiny Bloomovy taxonomie a pak před vás položí sadu dobře položených otázek – směřujících od znalosti k syntéze (hodnocení). Jak se cítíte? Stále nadšení z toho, že vám konečně někdo rozvíjí myšlení na všech úrovních? Pravděpodobně vám poklesne brada, protože – na některé otázky nebudete schopní odpovědět. Tak co teď? Co se tu vlastně rozvíjí? A rozvíjí se tu vlastně něco? Celý příspěvek »


Způsoby pokroku

V průběhu školního roku sleduji vývoj žáků a zdá se mi, že v šesté třídě došlo k určitému pokroku. Ve dvojicích měli na post-ity zapisovat své komentáře k pověsti, která patřila v mém dětství k těm nejoblíbenějším. Po úvodních informacích a krátké evokaci se pustili do práce a já procházela mezi nimi. Pomáhala jsem jim v nesnázích, tj. jak hledat odpovědi na otázky, jak si vyjasňovat slova atd. (Nesdělovala jsem tedy odpovědi, kromě těch, které se týkaly historie.) První úspěch vidím v tom, že téměř každý byl schopen nějaké podnětné připomínky a někteří se už samostatně dostávali k překročení této počáteční meze. Celý příspěvek »


První značky

V letošním roce učím český jazyk pouze dvě třídy, což je málo pro mé malé výzkumy. Šesťáci mě překvapují tím, jakou důvěru ke mně mají, když k nim promlouvám (kážu) o jejich myšlení. Snad i proto se mi podařilo v poslední hodině zažehnout jim v očích světýlka, když jsem na chvíli zadržela dech, aby sami uvedli, co by si v určitém okamžiku myslel zkušený čtenář. Celý příspěvek »


Jak učím shrnování

V minulém článku jsem se zabývala tím, co znamená strategie shrnování a jaká kritéria jsem si vytvořila pro hodnocení.  Doufám, že jsem své čtenáře neodradila. Dnes popíšu, jak konkrétně v hodinách postupuji. I když tuto strategii učím už poněkolikáté, stále přicházím na něco nového. Celý příspěvek »