Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Příspěvky se štítkem „Strategie“

Prezentace o strategiích

Při prvním zpracování svých znalostí o strategiích před dvěma lety jsem se neomezovala jen na knihy, ale hledala jsem nové informace i na internetu. Tenkrát mě zaujala tato prezentace:
READING STRATEGIES

Pro neangličtináře jsem se pokusila o překlad:
Strategie čtení Celý příspěvek »


Co říkám žákům o strategiích na úplném začátku?

Jak strategie srozumitelně vysvětlit žákům?

První největší chybou bylo začít u nejvyšších ročníků, tj. u deváťáků, kteří se na mě koukali, jako bych se notně přes prázdniny uhodila do hlavy. Někteří zakroužili očima v domnění, že se jedná pouze o můj další atypický výmysl, a netušili, že mi elán vydrží do konce roku.

Celý příspěvek »


Strategie čtení

Co člověku běží hlavou, když dává knížce přednost před televizí? Co se odehrává v myšlenkách čtenáře, jehož oči pobíhají po písmenech zvolené knihy? Většina čtenářů nad tím neuvažuje. Užívá si radost z toho, že může s hrdiny knihy spoluprožívat jejich dobrodružství, smát se a plakat, dotýkat se stěn zámků, zachvívat se zimou, přemýšlet o sdělení mezi řádky, dohadovat se s autorem a spoluvytvářet tak svým čtením smysl textu.
Naproti tomu učitel v hodině literatury odvykládá fakta a zajímavosti o autorovi, přečte se text, vyučující položí několik otázek, v nejlepším případě podle Bloomovy taxonomie, ale nesděluje žákům svůj vlastní příběh, který vytvořil sám během čtení. Význam textu se snaží vystavět otázkami ze svého pohledu zkušenějšího čtenáře (nebo slovníkového hesla), kdežto smysl v hlavách žáků je jiný, pokud vůbec nějaký je. Celý příspěvek »